Більшість сербів симпатизують Росії та підтримують її у війні проти України – аналітикиня

2
Більшість сербів симпатизують Росії та підтримують її у війні проти України – аналітикиня
Володимир Зеленський та президент Сербії Александр Вучич у Белграді 8 серпня 2026 року (Фото: Офіс президента)

У Сербії переважають симпатії до Росії, а ставлення суспільства до її війни проти України найближчим часом навряд чи суттєво зміниться. Про це розповіла для розбору LIGA.net засновниця Аналітичного центру балканських досліджень Катерина Шимкевич.

Читайте такожХто в Європі підіграє Росії. Чому Сербія лише частина проблеми

За її даними, значна частина сербського суспільства підтримує дії Росії та її так звану "спецоперацію" в Україні.

"У Сербії у громадській думці домінує і буде продовжувати домінувати русофілія (симпатія до Росії та позитивне ставлення до неї. – Ред.)", – зазначила Шимкевич.

Вона пояснила, що навіть серед тих сербів, які співчувають Україні, поширене уявлення, що війну розпочав саме режим російського диктатора Володимира Путіна, а не російське суспільство загалом.

У Сербії продовжують поширюватися російські наративи про те, що війна в Україні нібито була спровокована США та Євросоюзом, які прагнули не допустити посилення Росії. Також залишається популярною теза про Україну та Росію як про "один народ" і частини спільного слов'янсько-православного простору.

"Позитивним для України є те, що серби таки вчаться розуміти, що Україна не Росія, але наративи про те, що "ви один народ і один слов’янсько-православний простір" теж присутні", – сказала експертка.

Окремо Шимкевич звернула увагу на сербські медіа. Опозиційні видання ще з 2022 року називають російські дії агресією проти України. Натомість більшість провладних медіа використовують терміни "конфлікт" або "криза", частина з них пише "війна", однак при цьому не називає Росію агресором.

Російський вплив на Балканах ускладнює європейську інтеграцію регіону та зближення Сербії із Заходом. Проросійські настрої в сербському суспільстві залишаються одним із чинників, які стримують різкий розворот Белграда від Москви. Росія використовує ці настрої як ресурс для збереження політичного й інформаційного впливу в Сербії та ширше на Західних Балканах.

Читайте такожКрах режиму. Як вмирає диктатура – албанський досвід

  • 7 серпня президент Зеленський прибув до Сербії з офіційним візитом.
  • Під час спільної пресконференції з Зеленським президент Сербії Александр Вучич заявив, що російсько-українська війна найближчим часом не завершиться.
Предыдущая статьяПод ударом российский Starlink: «Фламинго» накрыли завод сборки «Союзов»
Следующая статья«Фламинго» могли поразить «самое узкое устье» космической программы РФ, — СМИ