Зрізають замки та оголошують «безхазяйним» — як росіяни привласнюють житло в окупованих містах

53

Зрізають замки та оголошують «безхазяйним» - як росіяни привласнюють житло в окупованих містах

Окупанти на власний розсуд розпоряджаються майном українців, які евакуювалися з захоплених територій. Житло «націоналізують», заселяють туди російських військових або цивільних, які приїхали у міста працювати.

Що відбувається на окупованих територіях, для «Новин Приазов’я» розповіла легітимна українська влада населених пунктів, а як зберегти своє житло тим, хто виїхав з окупації, прокоментував юрист.

Читайте також: Ціна питання – від п’яти тисяч доларів: квартири маріупольців, які виїхали, за гроші переоформлюють на нових власників

Інвентаризація або грабіж

Сайт mrpl.city теж вже неодноразово писав про привласнення житла у Маріуполі. Восени окупанти видали «розпорядження» про повну інвентаризацію багатоквартирних та приватних будинків та почали обхід житла. Оселі, власників яких не виявляють, заносять до окремих списків. «Безхазяйне» житло шукають для того, аби потім нібито правомірно привласнити вціліле майно.

Крім того, у Маріуполі росіяни повідомили про плани звести ще один комплекс багатаповерхівок, а також котеджний квартал. Проте, будівництво планують на місці приватного сектору, де зараз живуть люди. Їхні будинки збираються просто демонтувати без жодної компенсації. Нові квартири, натомість, продаватимуть в іпотеку.

Схожі процеси відбуваються на Херсонщині. Як повідомляє Центр національного спротиву, там росіяни також проводять інвентаризацію “безгосподарчих об’єктів”. Крім майна, де немає власників, росіяни шукають будинки та квартири людей, які залишилися в окупацїі, але не переоформлюють право власності у фейкових російських структурах. Таке майно окупанти називають «самозахопленим» — буцімто люди живуть у власних оселях неправомірно. «Безгосподарчі» та «самозахоплені» об’єкти росіяни погрожують «націоналізувати».

Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко розповів для «Новин Приазов’я», що правила, за якими можна підтвердити право власності на майно в окупації, постійно змінюються. Він зазначив, що раніше в місті приймали довіреності, потім – тільки якщо їх приносили громадяни РФ, а зараз вимагають тільки особистого приїзду. Дехто з маріупольців продав своє житло жителям росії.

«Продають заради компенсації на території РФ або квартир на території РФ і вже фактів таких повно насправді. Попит є, росіяни купують, їм продають. Продавали принаймні, зараз попит падає, тому що кількість російських грошей, які мали бути на це виділені, закінчилися, навіть у тих, хто на цих схемах сидить. Тому попит знижується», – говорить радник мера.

Читайте також: "Ми в Маріуполі, а не Дубаях": мешканці окупованого міста шоковані цінами на житло

Відбирають та заселяють «прибульців»

Міський голова Скадовська Олександр Яковлєв розповів «Новинам Приазов’я», що окупанти обійшли у місті вже всі помешкання. Росіяни розклеювали таблички на будівлях та просили власників звернутися та довести своє проживання у оселі. У власників, які не прийшли в названий термін, житло відібрали.

За словами мера, у будинках просто зрізали замки і заселяли туди переселенців з правого берега або «прибульців» з росії. У легітимну міську раду Скадовська вже звернулося 600 людей, які повідомили про відібране окупантами майно. Деякі жителі також вирішують продати своє житло.

«Для того, щоб такі угоди укладалися, треба відповідно пройти певний етап реєстрації. Тобто отримати російський паспорт, зареєструвати житло і тоді він зможе його продати. Угоди укладаються, житло купується. Напевно, люди можуть іти на такі кроки, коли вважають, що вони не можуть зберегти своє майно і тому вони отримують гроші хоча б в таких умовах», – пояснив посадовець.

Привласнюють житло на окупованих територіях всюди, не виключення — і захоплена частина Запорізької області. У Токмаку окупантам допомагають колаборанти – вони показують росіянам пусті квартири.

В Енергодарі, Бердянську, навколишніх містах та селах також обшукують квартири та будинки, виламують двері та заселяються у чуже житло.

Селищний голова Кирилівки Іван Малєєв розповів: «Те майно, звідки люди повиїжджали, звісно, що туди заселяються окупанти. У нас же не місто, а селище невеличке, тому люди друг друга знають. Я думаю, колаборанти давно розповіли і зробили для себе такий реєстр, по якому сьогодні це майно переходить у власність інших людей. Небагато людей повертаються, але є такі випадки. Повертаються, щоб вберегти своє майно», – сказав він.

Читайте також: У Маріуполі окупанти продовжують зносити будинки – люди залишаються на вулиці

Роз’яснення юриста

Чи матимуть силу угоди купівлі-продажу після деокупації, для «Новин Приазов’я» розповів адвокат Ростислав Кравець. Він запевнив, що будь-які процедури, здійснені за російським законодавством, в Україні не будуть чинними.

«Жодних підстав вважати зміну правовласності там немає. І після того, як Україна (і я сподіваюся, що це станеться найближчим часом), звільнить ці території, відповідно всі ці угоди, які вчинялися за законодавством якихось незрозумілих республік, цих незаконних утворень, вони всі є нікчемними. І люди можуть не перейматися, що у разі, якщо у них відбирають майно, якось переоформлюють, здійснюють угоди купівлі/продажу, що вони втрачають право власності. Це не так, в Україні цього не буде», – зазначив Ростислав Кравець.

Наразі адвокат радить українцям привести до ладу документи, які засвідчують право власності на житло, що залишилося в окупації. Майно, яке було переоформлено після 2012 року, повинно бути в українських реєстрах. В іншому випадку, щоб надалі швидше можна було відновити право власності, бажано мати якісь правоустановчі документи: договір купівлі/продажу, свідоцтво на спадщину тощо.

Нагадаємо, раніше mrpl.city розповідав, що росіяни скуповують нерухомість у Донецьку — наразі у місті справжній бум продажу житла. Однокімнатні квартири розлітаються навіть у районах, більш наближених до лінії фронту, адже нерухомість у місті коштує дешевше, ніж у російських містах.

Фото: з відкритих джерел

Предыдущая статьяЗеленский о Трампе: готов выслушать его «план», но отдать Крым и Донбасс — это не мир
Следующая статьяНа Донеччині окупанти залякують школярів та погрожують покаранням за «екстремізм»