Про героїчні подвиги захисників Маріуполя можна розповідати роками. Українські військові, перебуваючи у надскладних, а іноді здавалося, і неможливо складних обставинах до останнього тримали оборону міста, поки не отримали наказ від Головнокомандуючого України скласти зброю. Про те, як весь цей час виживали, розповів командир мінометного взводу 36-ї бригади морських піхотинців, що обороняли Маріуполь, Віктор «Симеїз» Руссу.«На початку березня росіяни пішли у жорсткий наступ, і нам нічого не залишалося, як віддавати позицію за позицією. Сили були нерівні: окрім переваги в особовому складі, вони мали підтримку авіації, артилерії. На той час ми були в кільці. Уже починалися проблеми з продуктами: скажімо, коли виходиш на спостережний пункт, видавали додаткове харчування — одну «сардину» (консерва, — ред.) на двох. Але батальйонне харчування ще лишалося нормальним: ми їли раз-два на день», — згадує Віктор.
І якщо їжу дістати було ще можливо, то з питною водою були великі проблеми, а точніше – її просто не було. «Труби під землею, в яких накопичувалася іржава вода, — оце і було наше питво. Ми її звідти збирали, кип’ятили. Зрозуміло, в основному є фото звідти брудних, зарослих військових, але такі складові побуту, як прання, душ, гоління, були присутні. Можна було виділити собі колись такий момент раз на 1-2 тижні, аби привести себе в порядок, скажімо так. З точки зору нормального життя — це жах, для військового це терпимо», — пояснює командир мінометного взводу 36-ї бригади морських піхотинців.Не дивлячись на складні умови виживання та відсутність нормального харчування, психологічний стан воїнів був на високому рівні. Все через адреналін, пояснює Віктор Руссу: «Скажу на прикладі харчування. От ми харчувалися раз на день, і я щонайменше кілограмів на 15-20 схуд. Але на адреналіні цього не відчувалося. Тобі вже стає фізично важко тягати на собі каску, бронежилет, але: «Ой, зараз би поїсти» — такого немає. Ти більше відчуваєш нестачу боєприпасів, аніж продовольства чи одягу. Тому психологічний стан бійців був на високому рівні, незважаючи на якісь незначні ось такі перепони» За словами військового, у таких надскладних життєвих умовах, не гребували і їжею для тварин, яку могли знайти. «У нас стояв мішок собачого корму. І от останній вечір, 15 травня, я не витримав і кажу: «Ну давайте, я також спробую». Їсти не було чого, а хотілося. Спробував його — ну так, гріх скаржитися. А зранку нам кажуть: «Все, евакуація!». Я в такому розпачі був! Думаю: «Блін, всього один день треба було протриматися, і я б його також не їв!».
Після звільнення Віктору Руссу вручили орден Богдана Хмельницького III ступеня, яким він був відзначений 19 квітня, ще перебуваючі на "Азовсталі"
Главная Новости Мариуполя Захисник Маріуполя розповів про побутові умови в «Азовсталі»: їли раз на день,...