Виплати ВПО: як діяти, якщо допомогу припинили або вимагають повернути кошти

20

Виплати ВПО: як діяти, якщо допомогу припинили або вимагають повернути кошти

В останній тиждень значно зросла кількість звернень внутрішньо переміщених осіб (ВПО через припинення виплат на проживання

Ці виплати є щомісячною державною допомогою: 3000 грн на дітей та осіб з інвалідністю і 2000 грн на інших дорослих членів сім'ї. Виплати здійснюються згідно з Постановою Кабміну №332, про що розповідає Донбас SOS.

У жовтні багато сімей ВПО не отримали свої виплати через верифікацію соціальних виплат, проведену у вересні. Деякі особи були позбавлені виплат, а іншим повідомили про необхідність повернення коштів, отриманих нібито неправомірно.

Причинами припинення виплат стали різні фактори:

  • урахування доходу члена сім'ї, який фактично проживає окремо і не повинен був включатися до складу сім'ї;
  • включення до доходів заробітної плати членів сім'ї-військовослужбовців;
  • наявність житла на території України, яка не належить до зони активних бойових дій;
  • перевищення сукупного доходу через одноразову премію чи підвищення пенсії;
  • інші підстави.

Юристи "Донбас СОС" зазначають, що верифікація соціальних виплат – це постійна процедура, врегульована Законом України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат". Відповідно до правил, якщо в статусі одержувача відбуваються зміни, що можуть вплинути на право на допомогу, уповноважені особи зобов'язані повідомити про це органи соцзахисту протягом 14 днів.

Читайте також: Маріупольські діти змушені дякувати окупантам: нова дивна "акція" у школах

Зміни, як-от придбання житла, автомобіля або відкриття депозиту понад 100 тисяч грн, можуть вплинути на право отримання допомоги, тому про них потрібно інформувати відповідний орган. Зростання доходів, що підвищує середньомісячний дохід на одного члена родини понад 9444 грн, також потребує повідомлення.

Як діяти, якщо ви або ваша сім'я не отримали допомогу на проживання як ВПО:

  • Спочатку з'ясуйте причину припинення виплат — це можна зробити усно (телефоном чи особисто) або письмово.
  • Отримайте офіційну письмову відповідь з обґрунтуванням припинення виплат. Пам’ятайте, що тільки письмову відповідь можна оскаржити через Національну соціальну службу або в судовому порядку.
  • Щоб отримати офіційну письмову відповідь, подайте письмове звернення до органу соцзахисту. Зразок звернення доступний за посиланням; скачайте його для редагування. Рекомендується попросити вказати електронну адресу для швидкого отримання відповіді.
  • Також можна звернутися на Урядову Гарячу лінію за номером 15-45 та зафіксувати своє звернення.
  • Після отримання письмової відповіді зверніться за юридичною консультацією. Юристи "Донбас СОС" нададуть рекомендації щодо подальших дій. Якщо потрібне оскарження рішення соцзахисту, юристи допоможуть скласти скаргу до Нацсоцслужби або позов до суду.

Читайте також: Пустирі та відсутність допомоги: як виглядає окуповане Лівобережжя Маріуполя

Якщо від вас вимагають повернути отриману допомогу:

Якщо ви не припустилися помилки, ознайомтеся з нормами Цивільного кодексу України:

  • Стаття 1215 передбачає, що безпідставно набута заробітна плата, пенсії, допомоги, стипендії та інші суми, надані як засоби для існування, не підлягають поверненню, якщо виплати були здійснені добровільно, без помилок і за відсутності недобросовісності з боку отримувача.

Для повернення коштів мають одночасно бути наявні рахункова помилка та недобросовісність з боку отримувача. У випадку, якщо помилка виникла не з вашої вини, повертати кошти ви не повинні. Проте, багато державних органів можуть намагатися перекласти відповідальність на отримувача та вимагати повернення коштів, навіть якщо розуміють слабкі перспективи справи.

Зверніть увагу! Вимога повернути допомогу повинна бути оформлена письмово, з чітким обґрунтуванням підстав, визначеною сумою і періодом, за який вимагається повернення.

Зверніться до соцзахисту для уточнення, чи можливе повернення через наступні виплати допомоги на проживання. Якщо так, потрібно подати відповідну заяву.

Для отримання консультації: зателефонуйте на Гарячу лінію "Донбас СОС" за номером 0800309110 (безкоштовно) або напишіть на месенджери (Viber, Telegram, WhatsApp) за номером 0935006918.

Предыдущая статьяУкраїну накрили магнітні бурі: як зберегти спокій і насолодитись теплою погодою
Следующая статьяОккупанты пытаются скрыть передвижение военных подразделений возле Мариуполя