Військові злочини в окупованому Маріуполі – як місцевим жителям безпечно фіксувати дії окупантів

54

Військові злочини в окупованому Маріуполі – як місцевим жителям безпечно фіксувати дії окупантів

Російські окупанти вбивають, калічать і катують мирних громадян, ґвалтують жінок, дівчат і дітей, руйнують житлову інфраструктуру, мародерять. Всі ці дії відносяться до військових злочинів. Для того, щоб кара для злочинців була неминуча, дуже важливо фіксувати і правильно документувати факти злочинів.

Ініціатива «Трибунал для Путіна» зафіксувала вже понад 26,5 тисяч воєнних злочинів за час повномасштабного вторгнення росії в Україну. Інколи вдається задокументувати такі злочини навіть на окупованих територіях. В цьому допомагають місцеві люди.

Найрозповсюдженіші злочини – пошкодження і руйнація житлових приміщень

Під час російського вторгнення в Україні зруйновано 143,8 тисячі будинків. Найбільше — на Донеччині, яку російські окупанти прийшли "захищати". Серед найбільш постраждалих регіонів за руйнуваннями житлового фонду — Донецька, Київська, Луганська, Чернігівська та Харківська області.

Фото: comments.ua

У Маріуполі минулою весною знищено половину житлових будинків та 90% інфраструктури. Кількість загиблих мирних жителів неможливо порахувати. Радник маріупольського мера Петро Андрющенко називав приблизну цифру жертв — понад 22 тис., інші джерела налічили 87 тис. загиблих. Аби приховати сліди цього злочину, росіяни зносять пошкоджені будівлі.

У Луганській області під час боїв майже повністю зруйновано Сєвєродонецьк, Попасну, Рубіжне, Щастя, Кремінну. Лисичанськ зазнав руйнувань на 60%.

Читайте також: У Маріуполі окупанти продовжують зносити будинки

На Донеччині практично одні руїни залишилися від Волновахи, Вугледара, Мар’їнки, Лимана. Фактично знищено Соледар, з якого нещодавно після боїв відійшли українські військові.

У Бахмуті, котрий героїчно захищають наші воїни, знищено 60% будинків, там уже давно немає газу, води та електрики. Проте в місті залишається близько 6,5 тисячі мешканців.

За інформацією прем’єр-міністра Дениса Шмигаля збитки України загалом становлять близько $600-750 млрд, лише інфраструктури зруйновано на $138 млрд. Такі цифри він озвучував під час спільної пресконференції з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн.

Викрадення й примусове переселення українських дітей

За даними порталу «Діти війни», станом на 6 жовтня 2023 року російські окупанти депортували 19 546 дітей. Цей самий ресурс, посилаючись на Національне інформаційне бюро, вказує на 744 тис. дітей, котрі внаслідок війни опинилися в росії.

Уповноважена Президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук підкреслювала, що такі дії є незаконними: «Вони довго готувалися до цього… Це частина їхньої „програми денацифікації та денаціоналізації“ маленьких українців, коли вони їх викрадають і переміщують, коли вони їм змінюють громадянство… Це заборонено Женевською конвенцією».

Читайте також: У Волновасі учнів, які не ходять до російських шкіл, обіцяють відправити в дитячі будинки

У звіті, оприлюдненому Лабораторією гуманітарних досліджень Єльського університету за допомогою програми Conflict Observatory, детально описано систематичні зусилля російського уряду щодо остаточного переселення тисяч українських дітей до територій, які контролюються російським урядом, через мережу з 43 таборів та інших об’єктів. У багатьох випадках росія нібито тимчасово евакуювала дітей з України під виглядом безоплатного літнього табору, щоб потім відмовитися повертати дітей і припинити будь-які контакти з їхніми родинами. Очевидно, що такі дії матимуть серйозні довгострокові наслідки для розвитку цих дітей. Мережа закладів, куди відправляють цих дітей, величезна: від окупованого росією Криму до самої росії, від Чорноморського регіону до далекого сходу. У звіті вказується, як до цих зловживань причетні чиновники та інші особи на всіх рівнях російського уряду.

Наступний за масштабом злочин – насильницьке зникнення та позбавлення волі

У базі, зібраній глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна”, наразі більше 4150 цивільних осіб, зниклих безвісти. З них 2951 випадок можна кваліфікувати як насильницьке зникнення, при чому поміж іншого йдеться про 93 дітей. За даними офісу Омбудсмана, загальна кількість українців, що зникли безвісти за особливих обставин або були незаконно позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії РФ проти України, значно більша: 25 тисяч осіб — тут враховані і військові, і цивільні.

Фото з відкритих джерел

Як зафіксувати воєнний злочин на окупованій території?

Як правильно зафіксувати військовий злочин і чому це потрібно робити, пояснює Олександр Данилов, юрист Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини.

«Найголовніше – дбати про особисту безпеку. Якщо діями щодо фіксації злочинів ви ставите під загрозу власне життя, то треба зважати, наскільки це доречно робити. Якщо ви маєте можливість зафіксувати злочин, то спершу варто зрозуміти, хто ви – потерпілий або свідок», — розповідає юрист.

— Найкраще підтвердження скоєного злочину – це фото або відео. Якщо це пошкоджене майно, то треба відзняти його з різних ракурсів, щоб можна було побачити конструкцію, ідентифікувати прилеглу територію.

— Якщо були свідки подій, то треба зазначити їхні дані: прізвища, ім’я та контакти, за можливості.

— Повідомити правоохоронні органи про злочин для вирішення питання щодо подальшого відшкодування збитків.

— Правоохоронці мають відкрити кримінальне провадження.

Юрист радить пересилати інформацію близьким, рідним, юристам, благодійним, громадським організаціям, якщо це можливо, щоб ініціювала кримінальне провадження вже інша людина, якій ви довіряєте. Таким чином від вас, з окупації, ніяких заяв в правоохоронні органи не йдуть. Це не дозволяє вас ідентифікувати.

Читайте також: Маріупольці готують позови проти росії щодо знищення рідного міста

«Наприклад, ви надіслали мені, Данилову, інформацію. Я її отримав, підготував від себе заяву до правоохоронних органів і повідомляю про злочин як заявник. Кожен громадянин може повідомити про злочин, про який він дізнався. Я не буду потерпілим по тому злочину, але я буду заявником, приєднаю всі докази, які мені передали люди».

До зазначених свідків на окупованій території ніхто звертатися не буде, зрозуміло, а допитають, вже коли буде можливість.

Повідомити про злочин на окупованій території можна на сайті генеральної прокуратури – там треба заповнити форму, але при цьому ви не залишаєте слідів того, що ви це зробили.

Якщо не вдається зробити фото та відео фіксацію, то постарайтеся детально описати все, що сталося, із зазначенням, наприклад, автомобільних номерів, кольору автівки й інших важливих деталей.

«Погано зафіксувати – це краще, ніж нічого не зафіксувати. Якщо ви зібрали якусь доказову базу, то подумайте – можливо немає сенсу її зберігати, а краще передати і видалити. В нас була ситуація, коли людина зафіксувала пошкоджене майно, а потім під час фільтрації в неї вилучили мобільний телефон і вся доказова база залишилася там».

Чому важливо зафіксувати злочин на окупованій території?

— Потенційна можливість фінансової підтримки, у разі доведеного пошкодження майна внаслідок воєнних злочинів.

— Потенційна можливість притягнення винних до відповідальності. Збір доказової бази для майбутніх трибуналів. Є випадки ідентифікації винуватців через аналіз свідчень кількох різних людей.

— Фіксація злочинів показує системність і масштабність злочинів російської армії, доводить, що це не випадковість.

Предыдущая статьяРоссия собралась выйти из договора о запрете ядерных испытаний
Следующая статьяПутин оставил два пути для въезда украинцев из третьих стран в РФ