В Україні вже понад рік діє державна програма іпотечного кредитування житла єОселя. На першому етапі вона поширювалася на військових, правоохоронців, медиків та педагогів, однак з 1 серпня 2023 року взяти участь у ній можуть усі бажаючі громадяни нашої країни.
єОселя передбачає надання іпотеки українцям, які не мають власного житла або у власності яких менше ніж 52,5 кв. м для сім’ї з однієї особи (одинока особа) та додатково 21 кв. м – на кожного наступного члена сім’ї. Перший внесок складає 20%, а залишок суми необхідно виплатити протягом 20 років. Кредитна ставка за умовами програми – 7%, проте деяких категорій вона зменшена до 3%. Детальніше — в матеріалі mrpl.city.
Читайте також: Іпотека під 3% — переселенці можуть отримати пільгові кредити на житло
Хто може взяти участь у програмі
Згідно з Постановою Кабміну № 856, претендувати на кредит під 7% на покупку житла можуть українці таких категорій:
· ветерани війни та члени їх сімей; учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, а також сім’ї загиблих (померлих) захисників та захисниць України;
· ВПО;
· Ті, хто не мають власного житла або площа нерухомості у власності є меншою ніж 52,5 кв. метра для сім’ї з однієї особи (одинока особа) та додатково 21 кв. метр — на кожного наступного члена сім’ї (не враховуються об’єкти, розташовані на територіях активних бойових дій та/або тимчасово окупованих територіях).
Крім того, наявні певні вікові обмеження. Так, на момент підписання договору особа має бути повнолітньою, а на дату повної виплати кредиту – віком не більше 70 років. Тобто, якщо громадянин має намір виплачувати кошти протягом 20 років, то на момент оформлення кредитних зобов’язань він має бути не старшим 50 років.
У той же час певні групи українців мають право на компенсацію процентної ставки за іпотекою до 3%. Йдеться про такі категорії:
— військовослужбовці ЗСУ, СБУ, ГУР, НГУ, ДПСУ та деяких інших структур, прокурори спеціалізованих прокуратур у сфері оборони Офісу Генерального прокурора, особи рядового і начальницького складу ДСНС, співробітники Служби судової охорони, детективи, старші детективи та особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро, особи рядового і начальницького складу ДБР, детективи та особи начальницького складу БЕБ, поліцейські, а також члени сімей зазначених осіб;
— медпрацівники закладів охорони здоров’я (комунальної та державної форми власності);
— педагоги;
— наукові (науково-педагогічні) працівники закладів освіти та наукових установ державної або комунальної форми власності.
Читайте також: Безкоштовне житло до кінця війни – хто з переселенців може отримати
Основні умови кредитування за програмою єОселя
Іпотечний кредит може надаватися максимум на 20 років: за бажанням особи, термін зменшать (наприклад, до десяти років). При цьому перший внесок має складати від 20% загальної суми за житло. Його розмір визначається кредитором з урахуванням платоспроможності кандидата, а сам факт виплати має бути офіційно підтверджено та закріплено документально.
Сума кредиту не може бути більшою за вартість житла або майнових прав на житло за договором, за яким позичальник набуває право власності на житло або здійснюється фінансування будівництва майбутньої оселі. За невиконання чи порушення позичальником умов договору передбачаються штрафні санкції.
За умовами програми єОселя, можна придбати житло, яке:
— не входить у фонди для тимчасового проживання;
— квартира в житловому будинку прийнята в експлуатацію не раніше, ніж десять років до дати укладання договору (для Києва та обласних центрів)/не більше трьох років тому – для учасників кредитування під 7%.
— гранична вартість об’єкта нерухомості не перевищує середню вартість за регіонами України, помножену на коефіцієнти: 2,5 — для Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова; 2 – для міст з населенням від 300 тис. осіб, обласних центрів; 1,75 — для міст із населенням від 100 тис. до 300 тис. осіб.
Нагадаємо, в Україні планують обстежувати зруйноване житло за допомогою супутника та аерозйомки.