США бачать можливість до кінця року нормалізувати відносини Саудівської Аравії та Ізраїлю

80

США бачать можливість до кінця року нормалізувати відносини Саудівської Аравії та Ізраїлю

США вважають за можливе досягти прориву в нормалізації відносин між Ізраїлем і Саудівською Аравією до кінця 2023 року і мають намір докладати зусиль у цьому напряму, повідомляє Axios із посиланням на неназваних представників американської влади.

"Два обізнані з темою представники влади США заявили Axios, що Білий дім хоче докласти зусиль для досягнення мирної угоди Саудівської Аравії та Ізраїлю протягом наступних шести-семи місяців, поки виборча кампанія не посіла основне місце на порядку денному у президента США Джо Байдена", — зазначає портал.

Минулого тижня радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван зустрівся в Джидді зі спадкоємним принцом Саудівської Аравії Мухаммедом бін Салманом. Зокрема, сторони обговорювали можливість нормалізації відносин Ізраїлю та Саудівської Аравії.

"За словами джерел, Салліван сказав принцу, що, як вважають у США, до кінця року є можливість Саудівській Аравії та Ізраїлю укласти угоду", — зазначає Axios.

Зі свого боку принц заявив, що необхідно працювати відразу над однією великою угодою, яка, крім усього іншого, міститиме такі зобов'язання США, як забезпечення серйознішого військового співробітництва Ер-Ріяда і Вашингтона.

Пізніше співробітники адміністрації США прибули в Єрусалим і розповіли про результати зустрічі в Джидді прем'єр-міністру Ізраїлю Біньяміну Нетаньягу.

У Раді нацбезпеки США відмовилися коментувати всі ці консультації.

Портал пояснює, що, на думку влади США, однією з головних проблем в укладенні за посередництва США широкомасштабної угоди Саудівської Аравії та Ізраїлю є супутні вимоги Ер-Ріяда до Вашингтона — наростити в рамках такої угоди військове співробітництво королівства і США, отримати доступ до передових американських систем озброєнь, купувати боєприпаси для ВПС. При цьому постачання таких боєприпасів призупинили незабаром після початку роботи адміністрації Байдена у зв'язку з участю Саудівської Аравії в конфлікті в Ємені.

Саудівська Аравія також запитує у США підтримку в розвитку своєї ядерної програми, включно зі збагаченням урану. Такі плани королівства викликали занепокоєння в Ізраїлі, але представники ізраїльської влади зазначали, що причетні сторони обговорюють одразу кілька способів нівелювати ризик поширення ядерної зброї у зв'язку із запитами королівства.

Крім того, за даними Axios, будь-які потенційні домовленості Саудівської Аравії та Ізраїлю міститимуть угоди щодо палестинського питання. Так, раніше в Ер-Ріяді зазначали, що нормалізація зв'язків з Ізраїлем буде здійсненною лише за умови прогресу у врегулюванні ситуації між Ізраїлем і палестинцями.

За словами джерел, більшість республіканців налаштовані на користь можливої угоди Саудівської Аравії та Ізраїлю. Водночас демократи воліли б ухвалити її лише за президента, який представляє Демократичну партію.

"Угода могла б стати історичним проривом для встановлення миру на Близькому Сході, спричинити ланцюгову реакцію в нормалізації відносин Ізраїлю з іншими арабськими країнами або з країнами з ісламською більшістю, повернути відносини США і Саудівської Аравії на правильний шлях", — резюмує Axios.

2020 року ОАЕ та Ізраїль нормалізували відносини за посередництва США. Крім ОАЕ дипломатичні відносини з Ізраїлем тоді налагодили Бахрейн і Марокко. Відповідні угоди дістали найменування авраамських. На початку січня 2021 року до них офіційно приєднався Судан. Це перші мирні угоди між арабськими країнами з Ізраїлем, укладені з часів ізраїльських мирних договорів з Єгиптом 1979 року і з Йорданією 1994 року.

Предыдущая статья9 років та 81 день війни. Все, що відбувається в країні, — онлайн
Следующая статья6 государств, в том числе 1 член ЕС, отказались от соглашения о реестре преступлений РФ